Data publicarii: 02-12-2017 06:39:04
Uncategorized

Cu ocazia împlinirii a 99 de ani de la înfăptuirea Marii Unirii, de la 1 decembrie 1918, în parohia Săveni a fost săvârşită Sfânta Liturghie, slujba de Te Deum, şi slujba parastasului pentru eroii, ostaşii şi luptătorii români care s-au jertfit pe câmpurile de luptă pentru libertatea, demnitatea şi unitatea poporului nostru. 

Au mai fost pomeniți şi marii făuritori ai Marii Uniri. În cuvântul de învățătură, Pc. Pr. Toader Georgian, a remarcat implicarea Bisericii în binecuvântatul eveniment de acum aproape o sută de ani.

Legat de acest eveniment în data de 29 noiembrie, Şcoala Gimnazială Săveni împreună cu preoții parohiei noastre au organizat un eveniment legat de această zi însemnată şi au depus coroane de flori la monumentul eroilor.

Home        |        Protopopiatul Slobozia        |        Episcopia Sloboziei si Calarasilor
| Powered by NETCreator »
LO TV Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Noua Retea WEB
NETCreator