Hramul de vară al parohiei Săveni

Astazi, cand Biserica Ortodoxa praznuiește Inalțarea Domnului nostru Iisus Hristos, parohia „Sfantul Sava” a imbracat haine de sarbatoare celebrandu-și cel de-al doilea hram. Dupa incheierea Sfintei Liturghii, preoții au daruit domnului vice primar un exemplar din albumul monografie al protopopiatului Fetești, iar domnișoarei directoare a școlii generale din localitate i-a fost inmanat almanahul Sfintei noastre Episcopii. Tot in aceasta zi, elevilor absolvenți ai ciclului gimnazial din școala noastra, le-au fost oferite in dar icoane cu sfinții ocrotitori ai fiecarui copil. Acest eveniment se va constitui pe mai departe intr-o tradiție de suflet ziditoare. Intreaga comunitate a adus prionos de cinstire inaintașilor care și-au jertfit viața pentru apararea patriei și a credinței stramoșești, depunand la monumentul ridicat in cinstea lor flori și cantari de lauda.
Se încarcă
0%
Se încarcă
se încarcă...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...