Sfânta Proscomidie dezvăluită tinerilor din Parohia Săveni

Duminică, 12.02.2017, în cadrul catehezei susținute de Pc. Pr. Jugănaru Florin, tinerii s-au bucurat de prezentarea rânduielii practice a primei părți a Sfintei Liturghii, Sfânta Proscomidie. Părintele a evidențiat faptul că Sfânta Proscomidie se materializează în pregătirea și binecuvântarea Darurilor de pâine și vin afierosite pentru Sfânta Jertfă. Totodată, a fost explicată semnificația fiecărui obiect de cult folosit în săvârșirea acestei rânduieli, dar și a Darurilor ce se pregătesc pentru Sfânta Liturghie. Tinerii au fost captați de profunzimea acestui ritual, ce se săvârșește spre pomenirea Domnului nostru Iisus Hristos.
Se încarcă
0%
Se încarcă
se încarcă...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...