Procesiune cu icoana Maicii Domnului "Prodromița"
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-22.077760 15priveg.jpg)
Marți, 11 iulie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitul Părinte Vicențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, parohia Săveni s-a bucurat de primirea unui sfânt odor, o copie a icoanei "Prodromița", ce a fost pictată în atelierele Mănăstirii Putna. Icoana a fost însoțită de o delegație a lavrei sucevene, și întâmpinată la intrarea în localitate de către Preacuviosul Părinte Arhimandrit Rafail Mâț, Vicar Eparhial, împreună cu un sobor de preoți, și un număr mare de credincioși, fiind purtată într-o procesiune până la biserica ce o va adăposti.
Procesiunea a fost succedată de o slujbă de Te Deum, oficiată de preacucernicii părinți Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, Victor Manolache, și Brateș Alexandru, și ierodiaconi de la mănăstirea Putna.
După slujba de Te Deum cuvântul de învățătură a fost rostit de către preacuviosul părinte Arhimandrit Rafael Mâț, care a îndemnat credincioșii să stea aproape de copiii lor, precum Maica Domnului este nedespărțită de Pruncul Său și Dumnezeul nostru.
Icoana a fost așezată într-un baldachin spre închinarea credincioșilor, timp în care a fost săvârșită slujba de priveghere, oficiată de delegația Mănăstirii Putna.
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-22.740065 16P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-23.333250 17P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-23.755934 18P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-24.166306 19P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-24.625160 20P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-14.639852 1P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-17.115544 4P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-17.573748 5P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-15.110841 2P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-20.759677 12P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-21.184751 13P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-16.647386 3P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-18.952970 8P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-19.397820 9P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-19.830800 10P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-18.487354 7P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-21.622095 14P.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2017/07/26-23-46-20.326179 11P.jpg)