Cinstirea icoanei "Prodromița"

Miercuri, 12 iulie 2017, când Biserica Ortodoxă cinstește icoana Maicii Domnului "Prodromița", cea prin minune zugrăvită, cu binecuvântarea Preasfințitul Părinte Vicențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, credincioșii parohiei Săveni au adus cinstire copiei icoanei Maicii Domnului "Prodromița", ce a poposit în mijlocul lor, devenind a lor ocrotitoare.Slujba Sfintei Liturghii, a fost săvârșită de un impresionant sobor de preoți și diaconi, din Protopopiatul Fetești, delegația Mănăstirii Putna, dar și alți clerici din alte eparhii, sub protia Preacucernicul Părinte, Butu Ionuț, Protopop de Slobozia.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de unul dintre membrii delegației mănăstirii sucevene. În cuvântul rostit, părintele a evidențiat faptul că Maica Domnul a venit în această parohie, pentru a își mângâia fiii și a îi îmbărbăta, arătându-le calea care este Hristos, cel pe care Îl poarta și în brațe. Prin purtarea în brațe a lui Hristos, Maica Domnului, poartă în brațe întreaga Biserică.
Se încarcă
0%
Se încarcă
se încarcă...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...