Pomenirea dascalilor adormiti cu ocazia zilei mondiale a învățământului;

Joi, 5 octombrie 2017, cu ocazia zilei mondiale a învâțământului, Școala Gimnazială Săveni și Parohia Săveni au făcut pomenirea marilor făuritori ai învățământului, dar și a dascălilor ce s-au ostenit cu formarea zecilor de generații, timp de mai bine de un secol, în satul din Bărăgan. La eveniment au participat atat conducerea școlii, cât și celelte cadre didactice, dimpreună cu elevii acesteia. În cuvântul de învățătură, Pc. Pr. Jugănaru Florin, a elogiat legătura strânsă dintre Școală și Biserică, dar și faptul că cea din urmă este mama învățământului românesc, Școala românească născându-se în sânul Bisericii.
Se încarcă
0%
Se încarcă
se încarcă...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...