Slujbă de mulțumire cu ocazia împlinirii a 159 de ani de la Mica Unire;
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/01/28-22-18-14.563363 27399824_1803012266438987_1623775956_n.jpg)
Miercuri, 23 ianuarie 2018, după săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii, a fost săvârșită slujba de Te Deum în cinstea Unirii celei Mici de acum 159 de ani. După slujba de Te Deum a fost oficiată slujba parastasului pentru făuritorii acestei uniri, precum și pentru toți eroii neamului.
în cuvântul de învățătură, Pc. Pr. Florin Jugănaru, a evidențiat importanța Bisericii, prin reprezentanții ei, Mitropoliții Nifon al Țării Românești, și Sofronie Miclescu al Moldovei, în susținerea domnitorului A. I. Cuza în cele două principate.
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/01/28-22-18-26.515969 27496651_1803012293105651_1080886482_n.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/01/28-22-18-15.628376 27495911_1803012129772334_27062326_n.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/01/28-22-18-14.889363 27400281_1803012156438998_2005627822_n.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/01/28-22-18-13.635664 27294958_1803010469772500_370471021_n.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/01/28-22-18-14.124703 27399784_1803010433105837_2099028748_n.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/01/28-22-18-15.263978 27495773_1803010323105848_38114180_n.jpg)