Slujbă de mulțumire cu ocazia împlinirii a 159 de ani de la Mica Unire;

Miercuri, 23 ianuarie 2018, după săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii, a fost săvârșită slujba de Te Deum în cinstea Unirii celei Mici de acum 159 de ani. După slujba de Te Deum a fost oficiată slujba parastasului pentru făuritorii acestei uniri, precum și pentru toți eroii neamului.

în cuvântul de învățătură, Pc. Pr. Florin Jugănaru, a evidențiat importanța Bisericii, prin reprezentanții ei, Mitropoliții Nifon al Țării Românești, și Sofronie Miclescu al Moldovei, în susținerea domnitorului A. I. Cuza în cele două principate.
Se încarcă
0%
Se încarcă
se încarcă...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...