Duminica Ortodoxiei și cinstirea icoanelor;

În data de 26 februarie 2017, în prima Duminică a Postului Sfintelor Paști, Biserica Ortodoxă sărbătorește Duminica Ortodoxiei, zi dedicată biruinței credinței ortodoxe asupra ereziilor. Duminica Ortodoxiei amintește despre biruința ortodocșilor împotriva ereticilor, culminând cu restabilirea cinstirii sfintelor icoane.

Cu acest prilej, după rugăciunea amvonului, copia Icoanei Maicii Domnului "Prodromița", ocrotitoarea credincioșilor parohiei Sfântul Cuvios Sava cel Sfințit din Săveni, a fost purtată într-o procesiune în jurul bisericii.

Tot în cadrul Sfintei Liturghii s-a dat citire pastoralei Sfântului Sinod, iar la sfârșitul slujbei s-a organizat colecta Fondului Central Misionar pentru ajutorarea parohiilor sărace.
Se încarcă
0%
Se încarcă
se încarcă...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...