Sărbătorirea zilei de 8 martie
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-46.411895 IMG_4303.JPG)
Cu prilejul sărbătoririi zilei internaționale a femeii și a mamei, în comuna Săveni, au fost organizate diferite manifestări culturale în incinta Căminului Cultural, de către Școala Gimnazială Săveni, în parteneriat cu grupul de chitară "Anastasis", și ansamblul folcloric "Cununa Baraganului". Evenimentul a debutat cu un dans pregătit de către elevii grădiniței cu program normal din Săveni, urmat de un program al ansamblului folcloric "Cununa Bărăganului". Grupul de chitară "Anastasis" al parohiei Săveni, coordonat de pr. Jugănaru Florin au încheiat activitatea culturală organizată în această zi cu prilejul omagierii mamei și femeii.
Directorul Școlii Gimnaziale din Săveni, prof. Luminița Trifan a prezentat spectatorilor o broșură intitulată "Din inimă, pentru mama!", broșură redactată de către educator Jugănaru Ana- Anastasia și Gheorghe Valentin - Dănuț, aceasta conține gândurile elevilor, dar și nu numai, despre cea mai scumpă ființă, mama. La eveniment au participat primarul comunei Săveni, Mirela Drăgoi, împreună cu elevii și profesorii școlii gimnaziale din localitate.
[https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-46.411895 IMG_4303.JPG] [https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-39.386298 IMG_4300.JPG] [https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-34.179454 IMG_4333.JPG] ![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-39.386298 IMG_4300.JPG)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/20-09-54-18.450233 image (2).png)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/20-09-54-34.640297 image (1).png)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/20-09-54-50.623755 image.png)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-27.636888 IMG_4326.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-30.431196 IMG_4322.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-34.179454 IMG_4333.JPG)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-02.010853 IMG_4398.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-09.357592 IMG_4391.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-11.972862 IMG_4388.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-15.138112 IMG_4344.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-18.074930 IMG_4407.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-20.892224 IMG_4411.jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/03/13-23-54-23.666403 IMG_4417.jpg)