Ziua Internațională a Iei celebrată la Parohia Săveni

                             „Tradițiile pot renaște dacă există inițiativă”


        Ziua Internațională a Iei, sărbătorită în fiecare an pe data de 24 iunie, nu a trecut neobservată în comuna Săveni, localitate unde evenimentul a fost marcat de credincioșii parohiei prin participarea la slujba din biserică.

        Tinerii și membrii ATOR Săveni, au participat la Sfânta Liturghie îmbrăcați în portul popular, așa cum făceau odinioară înaintașii lor, arătând că iubesc tradiția și doresc să o ducă mai departe.


A consemnat preot paroh Toader Giorgian

Se încarcă
0%
Se încarcă
se încarcă...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...