Prima ediție a Expoziției – Concurs „Maica Domnului în iconografia ortodoxă”

Miercuri, 11 iulie 2018, a avut loc prima ediție a expoziției-concurs "Maica Domnului în iconografia ortodoxă", eveniment desfășurat în incinta bibliotecii din comuna Săveni. Tinerilor participanti le-au fost desemnate, din timp, modele diferite de reprezentare iconografică a Maicii Domnului, a căror istoric a fost făcut cunoscut celor prezenți de către aceștia. 

De asemenea, a avut loc si vernisarea expozitiei de fotografie, prilejuită de împlinirea a 5 ani de la înființarea grupului de cateheză al parohiei Saveni. Prin intermediul imaginilor s-a realizat un rezumat al activitatilor întreprinse de acest grup. Celor două expoziții le-au urmat, apoi, reprezentațiile muzicale a grupurilor de chitară "Suflet ialomitean" al parohiei Luciu și "Anastasis" al parohiei Săveni. Icoanele care au întrunit condițiile specificate în barem au fost premiate in mod corespunzător, adăugându-se la acestea si trei premii speciale, obținute de Constantin Maria si de cele două grupuri de chitara. Bucuria si emoția au cuprins pe toți ce prezenți, atunci când, a fost oferită, de către doamna primar Daniela Drăgoi, o chitară elevei Tudor Emilia, ca răsplată pentru efortul depus la compunerea a doua poezii în cinstea Maicii Domnului. În incheiere toți cei prezenți au cântat "La mulți ani!" grupului nostru de cateheză.


Se încarcă
0%
Se încarcă
se încarcă...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...