100 de ani de la Marea Unire

Duminică, 2 decembrie 2018, cu ocazia comemorării a 100 de ani de la Marea Unire, în Parohia Săveni a fost săvârșită slujba parastasului pentru făuritorii Marii Unirii, precum și pentru eroii, ostașii și luptătorii români căzuți pe toate câmpurile de luptă, în lagăre și închisori, pentru unitatea, demnitatea și libertatea poporului român.

După slujba parastasului, Pc. Pr. Florin Jugănaru a vorbit despre responsabilitatea pe care o avem ca popor, așa cum înaintași noștrii au luptat ca noi astăzi să fim liberi și noi trebuie să luptăm pentru bunăstarea celor ce vor urma după noi. Totodată, părintele a subliniat lipsa de egoism a eroilor, ei au iubit mai mult libertatea și patria decât propria viața și familiile lor, jertfindu-se pentru ca fii lor să trăiască într-o țară liberă.

La acest lucrare suntem și noi chemați, anume să ne jertfim pentru cei ce vor urma după noi.

În Primul Război Mondial au căzut pe câmpul de luptă aproximativ jumătate de milion de soldați români.

Se încarcă
0%
Se încarcă
se încarcă...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...