Arătarea Domnului și Sfințirea Aghiesmei Mari

Duminică, 6 ianuarie 2019, Biserica Ortodoxă prăznuiește Arătarea Domnului sau, cum este cunoscută în popor, Botezul Domnului, prilej de bucurie pentru credincioșii parohiei Săveni.

 

Preoții împreună cu credincioșii au purces spre finalul Sfintei Liturghii la locul special amenajat, unde prin rugăciunile părinților, însoțite si de cele ale credincioșilor, apa special pregătită a devenit Aghiasma Mare. 


Pr. Jugănaru Florin a explicat credincioșilor faptul că Hristos, până la botezul Său, primit din mâna Proorocului Ioan, nu era cunoscut de către popor, dar și faptul că acest act a constituit începutul activității mesianice a Mântuitorului. În încheierea cuvântului, preotul a subliniat faptul că sfințirea apei la acest praznic este o reactualizare a sfințirii întregii făpturi, pe care Mântuitorul a înfăptuit-o prin botezul Său în apa Iordanului, dar și modul cum se întrebuințează această apă sfințită și foloasele ei.

Se încarcă
0%
Se încarcă
se încarcă...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...